Kondilomi (HPV) – Simptomi, Dijagnoza i Lečenje

Aria Blog 2024-10-19

Sve što treba da znate o kondilomima uzrokovanim HPV virusom – simptomi, dijagnoza, metode lečenja i prevencija. Saveti za zdravlje bez osvrtanja na lična iskustva.

Kondilomi (HPV) – Simptomi, Dijagnoza i Lečenje

Šta su kondilomi?

Kondilomi, poznati i kao genitalne bradavice ili virusne bradavice, su posledica infekcije humanim papiloma virusom (HPV). Ove neprijatne tvorevine javljaju se najčešće u genitalnoj i analnoj oblasti, a mogu se naći i na usnama ili u ustima, mada je to ređe. HPV virus inficira epitelne ćelije kože i sluzokože, što dovodi do pojave bradavica.

Uzroci nastanka kondiloma

Postoji preko 80 tipova HPV virusa, od kojih neki izazivaju bezopasne kožne promene, dok drugi mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Najopasniji su tipovi HPV 16, 18, 31 i 45, koji povećavaju rizik od raka grlića materice. S druge strane, HPV 6 i 11 su najčešći uzročnici kondiloma, ali retko dovode do kancera.

Simptomi i klinička slika

Kondilomi se obično manifestuju kao mekane, izdužene izrasline beličaste ili ružičaste boje, često sa karfiolastom površinom. Kod žena se najčešće nalaze na vulvi, perineumu ili u vagini, dok kod muškaraca se javljaju na penisu, testisima ili oko anusa. U početku su male, ali mogu narasti i postati vrlo uočljive.

Dijagnoza kondiloma

Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda, a ponekad su potrebna dodatna ispitivanja kao što su kolposkopija, biopsija ili test sirćetnom kiselinom. Važno je naglasiti da HPV virus ne može biti detektovan analizom krvi, jer se nalazi isključivo na površini sluzokože.

Metode lečenja kondiloma

Lečenje kondiloma može biti dugotrajno i zahteva strpljenje. Neke od najčešće korišćenih metoda uključuju:

  • Krioterapija – Zamrzavanje bradavica tečnim azotom.
  • Laser – Efikasna metoda za unutrašnje kondilome.
  • Topikalne terapije – Podofilotoxin, trihlorsirćetna kiselina i 5-fluoracil kreme.
  • Hirurško uklanjanje – Koristi se za veće promene.

Važno je napomenuti da lečenje uklanja samo vidljive promene, ali ne i sam virus, pa je moguć recidiv.

Kondilomi tokom trudnoće

Tokom trudnoće, kondilomi mogu brže da rastu zbog promena u imunitetu. Lečenje je neophodno kako bi se sprečile komplikacije prilikom porođaja. Bezbedne metode uključuju lasersku terapiju i krioterapiju.

Prevencija HPV infekcije

Najefikasniji način prevencije je vakcinacija. Vakcine kao što su Cervarix i Gardasil štite od najopasnijih tipova HPV virusa. Preporučuje se primena kod devojaka i mladih žena, idealno pre početka seksualnog života.

Zaključak

Kondilomi su neprijatno, ali u većini slučajeva bezopasno oboljenje. Ključno je pravovremeno dijagnostikovanje i pravilno lečenje. Uz adekvatnu prevenciju i redovne preglede, rizik od težih komplikacija može biti značajno smanjen.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.